NEWTON

BOSTON

KENDALL

NATICK

WESTON
SKI TRACK


CONTACT
Our Paddling Store
(617) 965-5110
Hours & Directions
Specials & Sales
What's New This Year
Racing Kayaks
Boats We Carry
On-Site Rentals
Off-Site Rentals
Season Rental Passes
Why Paddle With Us?
Free On-Water Demos
Price Matching
Performance Paddling Clinics
Special Deals On...
What's Going On
Weekly Race in Newton
Free "How-To" Clinics

— 2003 Charles River Paddlers Race Results —

Results November 16, 2003
4.95 miles

Despite a little surface ice, it was actually warmer than last week.
1. Jack Sanderson K-1 47:23
2. Daniel Rabinkin / Sarah Clark C-2 51:30
3. Mike Ripple C-1 53:43

Results November 9, 2003
4.95 miles

Name
Age
M/F
Boat
Model
Time
Place
Jack Sanderson
46
M
K-1
Razor Billed Auk
48:00
1
Mark Jacobson
37
M
Racing K-1 Hawaiian Designs
49:00
2
Pam Browning
f
Racing K-1 Phantom
50:30
3
Daniel Rabinkin
Sarah Clark
34/31 
M/F
C-2
Wenonah Cruiser
50:59
4
Richard Rotnem 61
M
K-1 Aquila
58:45
5
Guy Washburn  
M
K-1 Epic 18
3 mile

Results November 2, 2003
4.95 miles

Name
Age
M/F
Boat
Model
Time
Place
Ken Cooper  
M
Racing K-1 Simon River Laser
47:00
1
Jack Sanderson
46
M
K-1
Razor Billed Auk
47:10
2
Mark Jacobson
37
M
Racing K-1 Hawaiian Designs
48:30
3
Aims Coney
M
Row Boat  
?
4
David Berk  
M
Racing K-1
Kirton Tercel
3 mile
5

Results October 26, 2003
4.95 miles

Jack Sanderson (48:55)
Daniel Rabinkin / Sarah Clark (50:40)
John Cary / Patty Glidden
Richard Rotnem
Nancy

Ken Cooper showed up at the halfway point and was good enough to pace me for the second half. Guy Washburn was out there paddling but not racing. Conditions were windy but warm.
- Jack Sanderson
  

Results October 19, 2003
4.95 miles

Name
Age
M/F
Boat
Model
Time
Place
Ken Cooper  
M
Racing K-1 Simon River Laser
46:56
1
Mark Jacobson
37
M
Racing K-1 Hawaiian Designs
47:35
2
Jack Sanderson
46
M
K-1
Razor Billed Auk
48:33
3
Daniel Rabinkin
Sarah Clark
34/31 
M/F
C-2
Wenonah Cruiser
49:19
4
Steve King  
M
Racing K-1
Simon River Sirius
52:53
5
Guy Washburn  
M
Surf Ski
Fenn Millenium
53:13
6
Wes Denering
Linda Denering
 
M/F
C-2 Comp Cruiser
54:48
7
Richard Rotnem 61
M
K-1 Aquila
57:44
8

Results October 15, 2003
4.95 miles


Despite 40mph wind gusts and general darkness, four of us (3 kayaks and a C-2) completed the final Wednesday evening race. One more week and we would need to get instrument rating as it was completely dark at the end. I completed the 5 mi course in 41:15 and I believe the C2 (Daniel Rabinkin Sarah Clark) was around 42:30. The other two K1s (Rob Flanagan + ??) stopped at the halfway mark so I didn't get a time.

-Jack Sanderson

Results October 8, 2003
4.95 miles

Name
Age
M/F
Boat
Model
Time
Place
Pam Browning
Tom Warner
 
F/M
C-2
Pro Via
47:00
1
Jack Sanderson
46
M
Racing K-1
West Side Exel
47:35
2
Proxmarc  
M
Racing K-1 Sabre
48:00
3
Ralph Abele
54
M
K-1
Epic 18
48:47
4
Jonathan Katz  
M
K-1
Viviane
49:25
5
Daniel Rabinkin
Sarah Clark
34/31 
M/F
C-2
Wenonah Cruiser
50:05
6
Aims Coney
JJ Cote
  M/M C-2
Wenonah MAR
52:18
7
Rob Flanagan
36
M
K-1
Glider
55:40
8
Mark Jacobson
37
M
Racing K-1 Hawaiian Designs
swimmer

Results October 1, 2003
4.95 miles

Tom Warner & Pam Browning  C2  V1A  47:00
Neil Shaw  K1  Kirton Tiger  47:15
Jack Sanderson  K1  Westside Excel  47:25
Proxmarc  K1  Sabre 47:48
Mike Ripple  C1
Rob Flanagan  K1  Laser
Ralph Abele  K1
Jonathan Katz  K1
Paul Mertzlufft K-1Caribou 49:25
Orange Current Designs Shane Smith? K1
Aims Coney  C1
Terry Meyers  Rowboat
Sarah Clark  K1  Surge 59:00

Results September 24, 2003
4.95 miles

Name
Age
M/F
Boat
Model
Time
Place
Pam Browning
Tom Warner
 
F/M
C-2
Pro Via
45:41
1
Mark Jacobson
37
M
Racing K-1 Hawaiian Designs
47:36
2
Jack Sanderson
46
M
K-1
Razor Billed Auk
47:59
3
Mike Ripple
 
M
C-1
Wenonah
49:22
4

John Cary
Patty Glidden

57/55
M/F
C-2
Competition Cruiser
49:41
5
Jonathan Katz  
M
K-1 18' Epic
49:56
6
Daniel Rabinkin
Sarah Clark
34/31 
M/F
C-2
Wenonah Cruiser
50:02
7
Rob Flanagan
36
M
Racing K-1
Laser
50:52
8
Aims Coney
 
M
C-1
Wenonah
55:48
9
Terry Meyrs  
F
C-1 Wabash Valley
56:07
10
Shane Smith  
M
K-1 Andromeda
57:02
11
Brenda Smith  
F
K-1 Andromeda
57:56
12

Results September 17, 2003

1)  Bill Baker/Pam Browning  K-2  Cobra 39:39
2)  Jeff Parker  K-1 Thunderbolt  44:13
3)  Ken Cooper  K-1 Laser 44:40
4)  Rob Flanagan  K-1 Laser 50:20
4)  John & Patty  C-2 50:20  (late start)
6)  Wes & Ken DeNering C-2 CompCruiser 52:40
7)  Brenda K-1 (CD Andromedia) 57:12
8)  Dave Hamilton C-1 57:24
9)  Terry  C-1 57:25 (slightly short course)
10) Aims Coney C-1 59:59

Results September 10, 2003
4.95 miles

Name
Age
M/F
Boat
Model
Time
Place
Bill Baker
60 
M
Racing K-1
Nello
40:09
1
Ken Cooper
49 
M
Racing K-1
Laser
44:15
2
Ralph Abele
54
M
K-1
Epic 18
48:08
3
David Moore
41
M
Surf Ski
?
48:09
4
Rob Flanagan
36
M
Racing K-1
Laser
48:34
5
Jack Sanderson
46
M
K-1
Razor Billed Auk
48:44
6

John Cary
Patty Glidden

57/55
M/F
C-2
Jensen 17
50:05
7
Daniel Rabinkin
Sarah Clark
34/31 
M/F
C-2
Wenonah Cruiser
50:40
8
Wes Denering
 
M
C-1
?
56:18
9
Aims Coney
& Company
 
M
C-2
1913 wood & canvas
56:19
10
Dan Heiter
Susan Sweeney
 
M/F
C-2
Wenonah Escape
57:25
11

Results September 3, 2003e
4.95 miles

Name
Age
M/F
Boat
Model
Time
Place
Joe Shaw
 
M
Racing K-1
Kirton
39:43
1
Bill Baker
 
M
Racing K-1
Mosquito
40:08
2
Ken Cooper
 
M
Racing K-1
Laser
45:15
3
Mark Jacobson
37
M
Racing K-1
Hawaiian Designs
45:16
4
Jack Sanderson
46
M
Racing K-1
Thunderbolt
47:00
5
Neil Shaw
 
M
Racing K-1
Kirton
Tiger
47:20
6
Ted Van Dusen
 
M
Racing K-1
Tiberon
47:30
7
Proxmarc
 
M
Racing K-1
Wenonah ?
47:50
8
Wes Denering
Bob Zogg
 
M/M
C-2
Comp Cruiser
48:32
9
Pam Browning
 
F
Racing K-1
Pointer
49:00
10
Mike Ripple
 
M
C-1
Wenonah
49:53
11

John Cary
Patty Glidd

57/55
M/F
C-2
Jensen 17
50:08
12
Bob Kelly
Don Kelly
 
M/M
C-2
Wenonah Escape
51:34
13
Rob Flanagan
 36
M
K-1
Glider
51:35
14
Daniel Rabinkin
Sarah Clark
 
M/F
C-2
Wenonah Cruiser
51:50
15
Aims Coney
 
M
C-1
 
59
16

 

Results August 27, 2003
4.95 miles

Name Age M/F Boat Model Time Place
Pam Browning
Bill Baker
  F/M K-2 Racing Cobra 39:50 1
Ken Cooper   M Racing K-1 Thunderbolt 44:23 2
Roger Lundskog 60 M K-1 Westside EFT 45:07 3
Bill Reagan 53 M Surfski Mako 45:07 3
Mark Jacobson 37 M Racing K-1 Hawaiian Designs 45:24 5
Lea   F Racing K-1 ? 46:00 6
Mike Ripple
Barry MacPhail
  M/M C-2 ? 51:43 7

John Cary
Patty Glidd

57/55 M/F C-2 Competition Cruiser 52:16 8
Bob Fitzpatrick   M K-1 Cape Horn 17 Plastic 55:16 9
Wes Denering
Linda Denering
  M/M C-2 Jensen 17 55:43 10
Jack Sanderson  46 M K-1 Razor Billed Auk 1:00:00
8 mile course!
11

Results August 20, 2003
4.95 miles

Name Age M/F Boat Model Time Place
Pam Browning
Bill Baker
  F/M K-2 Racing Cobra 39:00 1
Mark Jacobson 37 M Racing K-1 Hawaiian Designs 44:29 2
Ken Cooper   M Racing K-1 Thunderbolt 44:32 3
Roger Lundskog 60 M K-1 Westside EFT 46:30 4
Ted Van Dusen   M Racing K-1 Tiberon 47:37 5
Neil Shaw   M K-1 West Side Valanca 48:13 6
Proxmarc   M Racing K-1 Sabre 48:14 7

John Cary
Patty Glidd

57/55 M/F C-2 Jensen 17 50:15 8
Rick Bara   M K-1 Looksha II 50:50 9
Wes Denering
Bob Kelly
  M/M C-2 Jensen 17 50:56 10
Aims Coney   M C-1   54:02 11
Terry Meyers   F C-1 Wabash Valley 54:22 12
Steve Miller
Seth Miller
  M/M C-2 Jensen 17 54:48 13
Tom Casey   M K-1 Recluse 1:01:25 14
Brenda Smith   F K-1 Solstice SS 1:01:25 15

Results August 13, 2003
4.95 miles

Name Age M/F Boat Model Time Place
Mike Malley 47  M Racing K-1 Thunderbolt 44:33 1
Ted Van Dusen   M Racing K-1 Tiberon 48:20 2
Bill Baker   M Racing K-1 Mosquito 48:21 3
Jack Sanderson  46 M K-1 Razor Billed Auk 48:54 4
Aims Coney
JJ Cote
  M/M C-2 ? 49:31 5
Mike Ripple   M C-1 Wenonah 49:34 6
Wes Denering
Bob Kelly
  M/M C-2 Comp Cruiser 49:50 7
Rob Flanagan  36 M K-1 ? 50:51 8
Pam Browning   F K-1 ? 51:27 9
Barry MacPhail
Don Kelly
  M/M C-2 ? 51:49 10
Al Pierce   M K-1 Surge 52:57 11
Terry Meyers   F C-1 Wabash Valley 1:07:29 12

Results August 6, 2003
4.95 miles

Name Age M/F Boat Model Time Place
Ken Cooper   M Racing K-1 Simon River Laser 44:34 1
Mark Jacobson 37 M Racing K-1 Hawaiian Designs 45:59 2
Stan Kissel   M C-1 Savage River 46:11 3
Jonathan Katz   M K-1 Looksha II 48:03 4
David Witherbee   M Racing K-1  West Side Exceed 48:30 5
Ralph Abele 54 M K-1 Epic 18 48:31 6
Ted Van Dusen   M Racing K-1 Tiberon 48:43 7
Jack Sanderson   M K-1 Razor Billed Auk 49:34 8
Proxmarc   M Racing K-1 Sabre 49:41 9
Pam Browning   F Downriver K-1 Phoenix? 49:42 10
Guy Washburn   M K-1 Epic 18 50:14  
Mike Ripple   M C-1 Wenonah 50:56 11
Rob Flanagan  36 M K-1 Glider 52:45 12
Leon Granowitz  62 M K-1 Epic 18 53:02 13
Wes Denering
Linda Denering
  M/F C-2 Comp Cruiser 53:40 14
Tom Casey   M K-1 Recluse 54:00 15
Brenda Smith   F K-1 Current Designs Slipstream? 1:00:35 16

Results August 6, 2003
3.23 miles

Name Age M/F Boat Model Time Place
Rick Stoehrer   M K-1 Quest 39 1
            2
            3

Results July 30, 2003
4.95 miles

Name Age M/F Boat Model Time Place
Bill Baker   M Racing K-1 Mosquito 44:08 1
Mark Jacobson 37 M Racing K-1 Hawaiian Designs 44:08 2
Ken Cooper   M Racing K-1 Simon River Laser 45:08 3
Roger Lundskog 60 M K-1 Westside EFT 45:30 4
Dick Ulbrich-Dede Herlihy   M/F C-2  ? 46:04 5
Ted Van Dusen   M Racing K-1 Tiberon 48:58 6
Pam Browning   F Racing K-1 Javelin 49:14 7
Jack Sanderson   M K-1 Razor Billed Auk 49:38 8
Aims Coney
JJ Cote
  M/M C-2 ? 51:06 9

John Cary
Patty Glidd

57/55 M/F C-2 Savage River 51:16 10
Rob Flanagan  36 M K-1 Glider 52:25 11
Scott Cole   M K-1 Epic 18 53:18 12
Jeff Pomroy   M K-1 Glider 54:37 13
Wes Denering
Linda Denering
  M/F C-2 Comp Cruiser 55:41 14
Brenda Smith   F K-1 Solstice SS 1:06:46 15
Jeff Leonard / Jim Rooney   M/M C-2 RX Sundownder

45:02
3.23 mile course

16
             

Results July 23, 2003
3.23 miles

Name Age M/F Boat Model Time Place
Proxmarc   M Racing K-1 Sabre 31:44 1
Jonathan Katz   M K-1 18' Epic 32:37 2
Mark Jacobson 37 M K-1 Viviane 32:38 3
Ralph Abele 54 M K-1 P&H Orion 33:20 4

John Cary
Patty Glidd

57/55 M/F C-2 Savage River 34:19 5
Terry Meyers   F C-1 Wabash Valley 36:22 6
Mike Krouse   M K-1 Mariner 36:56 7

Results July 23, 2003
4.95 miles

Name Age M/F Boat Model Time Place
Dave Van Dorpe   M Racing K-1 Kirton 43:26 1
Bill Baker   M Racing K-1 Mosquito 43:30 2
Dick Ulbrich-Dede Herlihy   M/F C-2   46:46 3
Ted Van Dusen   M Racing K-1 Thunderbolt 48:09 4
Aims Coney
JJ Cote
  M/M C-2   51:44 5
Scott Cole   M K-1 Epic 16 52:36 6
Pam Browning   F K-1 Surge 52:35 7

Results July 16, 2003
7.35 miles (measured using GPS)

Name Age M/F Boat Model Time Place
Dave Van Dorpe   M Racing K-1 Kirton 1:03:30 1
Jeff Parker   M Racing K-1 Thunderbolt 1:05:05 2
Stan Kissel / Debbie Kissel   M/F C-2 Morrison Stripper 1:06:22 3
Ken Cooper   M Racing K-1 Simon River Laser 1:07:28 4
Roger Lundskog 60 M K-1 Westside EFT 1:09:56 5
Mark Jacobson 37 M K-1 Epic 18 1:10:03 6
Pam Browning   F Racing K-1 Thunderbolt 1:11:30 7
Dick Ulbrich   M C-1   1:11:45 8
Ralph Abele 54 M K-1 Epic 18 1:11:47 9
Proxmarc   M Racing K-1 Sabre 1:11:59 10
Leon Granowitz  62 M K-1 Caribou 1:16:30 11
Al Pierce   M K-1 Surge 1:18:07 12
Johan Bergerengen   M K-1 Epic 16 1:19:22 13
Aims Coney   M C-1   1:20:24 14
Tom Casey   M K-1 Recluse 1:20:43 15
Nathan Kane   M K-1 Greenlander 1:32:33 16
Terry Meyrs   F C-1 Wabash Valley 1:54:00 17

Results July 9, 2003
4.95 miles (measured using GPS)

Name Age M/F Boat Model Time Place
Dave Van Dorpe   M Racing K-1 Kirton 43:22 1
Stan Kissel / Debbie Kissel   M/F C-2 Morrison Stripper 45:27 2
Mark Jacobson 37 M K-1 Epic 18 46:29 3
Roger Lundskog 60 M K-1 Westside EFT 46:32 4
Dick Ulbrich   M C-1   47:53 5
Wes Denering   M K-1 Kajaksport Viviane 49:22 6
Proxmarc   M Racing K-1 Sabre 49:32 7
Mike Ripple   M C-1 Wenonah 50:40 8
Pam Browning   F K-1 Surge 51:15 9
Jonathan Katz   M K-1 P&H Orion 52:35 10
Rob Flanagan  36 M K-1 Mariner II 52:38 11
Tom Casey   M K-1 Recluse 53:18 12
Pat Robinson / Henry Finch 50/54  F/M K-2 Klepper 1:02:02 12

Results July 2, 2003
4.95 miles (measured using GPS)

Name Age M/F Boat Model Time Place
Bill Baker   M Racing K-1 Mosquito 38:00 1
Dave Van Dorpe   M Racing K-1 Kirton 41:30 2
Jeff Parker   M Racing K-1 Thunderbolt 41:40 3
Ken Cooper   M Racing K-1 Simon River Laser 43:30 4
Stan Kissel   M C-1 Savage River 46:00 5
Wes Denering /Barry Macphail   M/M C-2 Comp Cruiser 47:11 6
Ralph Abele 54 M K-1 Epic 18 47:15 7
Dick Ulbrich   M C-1   47:30 8
Mark Jacobson 37 M K-1 Kajaksport Viviane 49:50 9
Rick Bara   M k-1 Epic 18 50:22 10
Leon Granowitz  62 M K-1 Eddyline 51:00 11
Tom Casey   M K-1 Recluse 53:45 12
Don Kelly / Robin Sawyer   M/F C-2 Wenonah 55:13 13
Chris Cotter   M K-1 Impex Montauk 58:48 14
Liz Neumier   F K-1 Gulfstream 1:10 15

Results June 25, 2003
4.95 miles (measured using GPS)

Name Age M/F Boat Model Time Place
Ken Cooper   M Racing K-1 Simon River Laser 44:07 1
Dick Ulbrich-Dede Herlihy   M/F C-2   45:24 2
Mark Jacobson 37 M Racing K-1 Hawaiian Designs 45:34 3
Roger Lundskog 60 M Surf Ski Futura II 45:58 4
Team Nomad
  M/M K-2 Impex Mendota 48:02 5
Ralph Abele 54 M K-1 Epic 18 48:34 6
Proxmarc   M Racing K-1 Sabre 49:36 7
Ted Sheilds 41 M K-1 Pax-20 50:21 8
Guy Washburn   M K-1 Epic 18 51:24 9
Aims Coney   M C-1   52:39 10
Rick Bara   M k-1 Caribou 54:43 11
Tom Casey   M K-1 Greenlander 57:07 12

 

Results June 18, 2003
4.95 miles (measured using GPS)

Name Age M/F Boat Model Time Place
Wes Denering   M K-1 Epic 18 47:28 1
Mark Jacobson 37 M Racing K-1 Hawaiian Designs 47:34 2
Ken Cooper   M K-1 Seda Glider 47:35 3
Dick Ulbrich   M C-1   47:50 4
Ralph Abele 54 M K-1 Epic 18 47:51 5
Aims Coney
Andy Hall
  M C-2   48:30 6
Leon Granowitz  62 M K-1 Eddyline 49:00 7
Jonathan Katz   M K-1 P&H Orion 49:02 8
Proxmark   M Racing K-1 Sabre 49:36 9
Rob Flanagan  36 M K-1 Simon River Laser 52:22 10
Rick Bara   M K-1 Kajaksport Viviane 52:35 11

Results June 11, 2003
4.95 miles (measured using GPS)

Name Age M/F Boat Model Time Place
Jeff Parker   M  K-1 Thunderbolt 44:15 1
Roger Lundskog 60 M Surf Ski Futura II 46:19 2
Ken Cooper   M K-1 Seda Glider 46:20 3
Team Nomad
  M/M K-2 Impex Mendota 47:09 4
Mark Jacobson 37 M Racing K-1 Hawaiian Designs 47:18 5
Ralph Abele 54 M K-1 Epic 18 47:24 6
Wes Denering   M K-1 Kajaksport Viviane 49:56 7
Rob Flanagan  36 M K-1 Simon River Laser 50:31 8
Aims Coney   M C-1  J-200 52:43 9
Ted Fiust   M K-1 Hauthaway 53:43 10
Richard Rotnem 61 M K-1 Aquila 57:00 11
Anne Ellenbecker 32 F K-1 Epic 18 58:00 12

 

Results June 4, 2003
4.95 miles (measured using GPS)

Name Age M/F Boat Model Time Place
Mark Jacobson 37 M Racing K-1 Hawaiian Designs 45:30 1
Ken Cooper   M K-1 Seda Glider 45:45 2
Team Nomad
Cole & Berk
  M/M K-2 CD Libra XT 47:18 3
Wes Denering /Barry Macphail   M/M C-2 Comp Cruiser 47:25 4
Dick Ulbrich   M C-1   47:25 4
Tom Kerr   M K-1 Pax-20 49:56 5
Abel Hastings   M K-1 downriver Perc Wavehopper 50:12 6
Proxmark   M Racing K-1 Sabre 50:13 7
Ralph Abele 54 M C-1   50:44 8
Rick Bara   M K-1 Epic 18 51:17 9
Aims Coney   M C-1   54:38 10
Richard Rotnem 61 M K-1 Aquila 55:09 11
Ted Fiust Short Course M K-1 Hauthaway 51:26 12

Results May 28, 2003
3.23 Miles (measured using Mapquest)

Name Age M/F Boat Model Time Place
Mark Jacobson 37 M Racing K-1 Hawaiian Designs 30:22 1
Wes Denering /Barry Macphail   M/M C-2 Comp Cruiser 31:10 2
Zach Handler 25 M K-1 Viviane 31:26 3
John Cary
Don Kelly
57/? M/M C-2 Jensen 17 32:57 4
Guy Washburn   M Racing K-1   33:05 5
Proxmark   M Racing K-1 Sabre 34:20 6
Sean Kimball   M K-1 Epic 18 37:00 7
Vanessa Francois-Bongarcon   F K-1 Tempest 41:00 8

Results May 14, 2003
3.23 Miles (measured using Mapquest)

Name Age M/F Boat Model Time Place
Mark Jacobson 37 M Racing K-1 Hawaiian Designs 30:28 1
Roger Lundskog 60 M K-1 Westside EFT 31:42 2
Zach Handler 25 M K-1 Epic 16 31:50 3
Ralph Abele 54 M K-1 Viviane 32:05 4
Barry Macphail 32 M C-1  Csepel 32:14 5
Wes Denering / Bob Kelly   M/M C-2 Wenonah 32:40 6
Paul Mertzlufft   M K-1 Caribou 32:51 7
John Cary / Patty Glidd 57/55 M/F C-2 Savage River 33:15 8
Dan Smith 25 M K-1 CD Extreme 33:47 9
Leon Granowitz   M K-1 Eddyline 34:59 10
Rob Bradlee / John Hart 46/40 M/M C-2 Escape 35:36 11
Richard Rotnem 61 M K-1 Aquila 36:13 12
John Taylor 27 M K-1 Wilderness Systems 46:23 13
Rachel Taylor 27 F K-1 Catalina 46:23 14

©2017 Charles River Canoe & Kayak
2401 Commonwealth Avenue; Newton, Massachusetts 02466; (617) 965-5110
paddling store - rentals - paddling school - trips & tours - group outings - for kids - rowing - contact - resources