NEWTON

BOSTON

KENDALL

NATICK

WESTON
SKI TRACK


CONTACT
Our Paddling Store
(617) 965-5110
Hours & Directions
Specials & Sales
What's New This Year
Racing Kayaks
Boats We Carry
On-Site Rentals
Off-Site Rentals
Season Rental Passes
Why Paddle With Us?
Free On-Water Demos
Price Matching
Performance Paddling Clinics
Special Deals On...
What's Going On
Weekly Race in Newton
Free "How-To" Clinics

— 2004 Charles River Paddlers Race Results —

December 12
Bill Baker, VanDusen Mohawk 67 K1, 43:19
Steve Smith, Clever X K1, 43:34
Dave VanDorpe, Kirton K1, 44:20
Ted VanDusen, VanDusen Mohawk 85 K1, 44:55
Jack Sanderson, VanDusen Tiburon K1, 47:38
Dan Rabinkin & Pam Browning, C2 Proboat, 48
Sarah Clark, Surge Sea Kayak
Dzi Liepkalns, Auk Sea Kayak

December 5th
Bill Baker 43:50
Dave VanDorpe 44:50 Kirton
Jeff 48:20
Rob Flanagan 48:12 Glider
Dan Rabinkin and Mike Ripple 48:20 C-2
Ted VanDusen 48:23 Mohawk
Jack Sanderson Tiburon
Pam Browning EFT
PaulCordella 54:28
Sarah Clark - 57:30 Surge
Dzi Liepkalns, Auk Sea Kayak

November 28
Bill Baker VanDusen Mohawk 44:10
Steve Smith Westside Valencia 44:10
Ted Van Dusen VanDusen Mohawk 47:17
Dan Rabinken/ Mike Ripple 47:32 C-2
Pam Browning 50:52
Dzi Liepkalns, Auk Sea Kayak 60:40
Jack Tiburon DNF

November 21
Bill Baker, VanDusen Mohawk, 42:10
Ken Cooper, Westside Thunderbolt, 44:04
Dave VanDorpe, Kirton K1, 44:40
Steve Smith, Westside Valencia, 45:10
Ted VanDusen, VanDusen Mohawk, 46:10
Jack Sanderson, VanDusen Tiburon, 47:30
Rob Flanagan, Seda Glider, 47:31
Pam Browning, Westside EFT, 51:15
Rich Rotnem, Epic 18, 54:20
Sarah Clark, Surge sea kayak, 58

November 14
Bill Baker, VanDusen Mohawk, 44 minutes
Ted VanDusen, VanDusen Mohawk, 48:35
Rob Flanagan, Seda Glider, 49:35
Pam Browning, Westside EFT, 52:30
Paul Cordella, CD Caribou, 53:15
Sarah Clark, Surge, 57:40
Rich Rotnem, Epic 18, 58:10

November 7
Ted VanDusen, VanDusen Mohawk, 45:40
Jack Sanderson, VanDusen Tiburon, 48:28
Sarah Clark, Current Designs Caribou, 55:12
Dzi Liepkalns, Auk Sea Kayak, 55:32

October 31
Dave VanDorpe, Kirton K1, 44:58
Ted VanDusen, VanDusen Mohawk, 45:00
Steve Smith, VanDusen Mohawk, 46:35
Dan Rabinkin & Mike Ripple, C2, 47
Jack Sanderson, VanDusen Tiburon, 48
Pam Browning, Westside Excel, 48:30
Richard Rotnem, Epic Endurance 18, 54:16
Paul Cordella, Westside EFT, 54:17
Sarah Clark, Current Designs Caribou, 56:33
Ed Duggan, Surfski, 56:50
Dzi Liepkalns, Auk Sea Kayak, 58:10
Skipper, Old Town Nantucket, 58:11
October 24
Ken Cooper, ICF K1 Stilletto, 43:10
Dave Van Dorpe, ICF K-1, Van Dusen Mohawk 45:05
Ted Van Dusen, ICF K1 Van Dusen Mohawk, 45:35
Jack Sanderson, ICF K1 Van Dusen Tiberon, 45:55
Pam Browning, Westside Excel, 47:55
Rob Flanagan, K-1, SRS Laser, 49:00
Ed Duggan, Krysna K1, 49:20
Paul Cordella, Westside EFT, 49:40
Dzi Liepkalns, Westside EFT, 52:20

October 20
Ted Van Dusen, ICF K1 Van Dusen Mohawk
Rob Flanagan, K-1, Glider
Mark Jacobson, ICF SRS Volcan
Jack Sanderson, ICF K1 Van Dusen Tiberon
Steve Smith, ICF K1 Van Dusen Mohawk
Dan Rabinkin - Dzi Liepkalns, Pro C-2
Aims Coney C-1
Paul Cordella, CD Caribou, K-1
Terry Meyers, Adirondack Guide Boat

October 17
Bill Baker, Nelo Moskito, 41:52
Ted VanDusen, VanDusen Mohawk, 44:20
Jack Sanderson, Westside Thunderbolt, 44:36
Pam Browning, Westside Thunderbolt, 47:58
Ed Duggan, Krysna K1, 48:56
Paul Cordella, Westside EFT, 49:20
Ann Jons, Westside EFT, 51:30

October 13
Mark Jacobson, ICF SRS Volcan, 44:23
Ted Van Dusen, ICF K1 Van Dusen Mohawk, 44:30
Rob Flanagan, K-1, West Side Exel, 45:30
Dan Rabinkin - Larry Bravo, Pro C-2, 46:28
Tom Kerr - Mako Surf Ski, 46:30
Pam Browning - Mike Ripple, C-2, 47:25

Steve Smith, ICF K1 Van Dusen Mohawk, 48:00
Steve & Seth Miller, C2, 49:55
Jack Sanderson, ICF K1 Van Dusen Tiberon, 51:30:30
Aims Coney - Terry Meyers, C-2, 52:47
Richard Rotnem, K-1, Epic 18, 52:58
Dzi Liepkalns, C-1,

October 6
Bill Baker ICF K1 Van Dusen Mohawk 42:30
Steve Smith, ICF K1 West Side Valencia, 42:35
Mark Jacobson, ICF SRS Volcan, 44:00
Ted Van Dusen, ICF K1 Van Dusen Mohawk, 44:20
Dan Rabinkin - Larry bravo, Pro C-2, 46:00
Rob Flanagan, K-1, Seda Glider, 46:01
Jack Sanderson, ICF K1 Van Dusen Tiberon, 47:30
Steve & Seth Miller, C2, 48:55
Paul Cordella, CD Caribou, K-1, 50:58
Richard Rotnem, K-1, Epic 18, 51:48
Aims Coney - Terry Meyers, C-2, 54:48
Dzi Liepkalns, C-1,

September 29
Ted Van Dusen, ICF K1 Van Dusen Mohawk, 43:25
Mark Jacobson, ICF K1 SRS Volcan, 44:00
Wes Denering - Don Kelly, C-2, 46:47
Rob Flanagan, K-1, Seda Glider, 46:52
Dan Rabinkin - Eddie Rutledge, Pro C-2, 47:10
Aims Coney & Larry Bravo, C2, 48:08
Steve & Seth Miller, C2, 48:15
Dzi Liepkalns, C-1,
Bill Baker

September 22
Ken Cooper, ICF K1 Stilletto, 40:20
Bill Baker & Pam Browning, ICF K2 Cobra, 40:30
Steve Smith, ICF K1 Clever X, 42:20
Mark Jacobson, ICF SRS Volcan, 43:50
Ted Van Dusen, ICF K1 Van Dusen Mohawk, 43:51
Dan Rabinkin - Tom Warner, Pro C-2, 44:30 (course record for C-2)
Dave Van Dorpe, ICF K-1, Kirton Tiger, 44:35
Wes Denering - Larry Bravo, C-2, 47:30
Don Kelly & Barry McPhail, C2, 48:00
Jack Sanderson, ICF K1 VanDusen Tiberon, 48:50
Steve & Seth Miller, C2, 49:10
Don Kelly & Barry McPhail, C2, 49:20
Paul Cordella, CD Caribou, K-1, 50:40
Rick Eliot, Sedna Sea K-1, 52:50
Terry Meyers, C-1, 1:03
Dzi Liepkalns, C-1, 1:05

September 15
Bill Baker & Pam Browning, ICF K2 Cobra, 40:20
Steve Smith, ICF K1 Clever X, 42:20
Ted Van Dusen, ICF K1 Van Dusen Mohawk, 43:20
Mark Jacobson, ICF SRS Volcan, 46:00 (4pm start)
Wes Denering, ICF K1 Simon River Sirius, 46:25
Aims Coney & Larry Bravo, C2, 48:32
Jack Sanderson, ICF K1 VanDusen Tiberon, 48:50
Don Kelly & Barry McPhail, C2, 49:20
Steve & Seth Miller, C2, 49:30
Jamie Doucette, C1, 50:17
Rich Rotnem, Aquilla Sea Kayak, 53:46
Terry Meyers & Dzi Liepkalns, C2 (Short course)

September 8
Ted Van Dusen K-1  43:30
Ken Cooper  K-1      43:30
Seth & Steve Miller C-2 49:00
Paul Cordella Sea     50:15
Aims Cooney C-1       52:20
Dzintra Liepkalns C-1    65:45

September 1
Bill Baker & Pam Browning, ICF K2, 39:38
Graham Rockett, ICF K1 Cleaver X, 39:40
Ken Cooper, ICF K1 Stilletto, 40:15
Ted VanDusen, ICF K1 Mohawk, 43:01
Mark Jacobson, ICF SRS Volcan, 43:47
Wes Denering, ICF K1 Sirius, 46:52
Jack Sanderson, Auk, K-1, 47:26
Greg Livot, SRS Lazer, Racing K-1, 47:40
Dan Rabinkin & Sarah Clark C-2, 50:07
Paul Cordella, CD Caribou, K-1, 52:26
Richard Rotnem, K-1, Aquilla, 55:50
Seth Miller, Wenonah Advantage, C-1, 56:18
Dzintra Liepkalns, C1, 1:10

August 25th
Bill Baker & Pam Browning, ICF K2, Cobra, 39:19
Ken Cooper, ICF K1 Stilletto, 40:35
Mark Jacobson, SRS Volcan, Racing K-1, 43:38
Ted Van Dusen, ICF K1 Mohawk, 44:25
Jamie Doucette /Don Kelly - Pro C-2 - 46:12
Aims Cooney/Larry Bravo, C2, 47:40
Wes Denering, ICF K1 Sirius, 47:50
Ken Webb, QCC 700, K-1, 54:32

August 18
Graham Rockett, ICF K1 Cleaver X, 42:20
Ted Vandusen, Mohawk racing K-1 44:37
Mark Jacobson, SRS Volcan, Racing K-1, 44:45
Jamie Doucett - Larry Bravo, Pro C-2, 46:03
Wes Denering, SRS Sirius Racing K-1, 47:53
Jack Sanderson, Auk, K-1, 47:58
Dan Rabinkin - Sarah Clark, Pro C-2, 49:05
Aims Coney, JJ Cote, C-2, 51:15
Paul Cordella, CD Caribou,K-1, 51:13
Steve Miller, Wenonah Advantage, C-1, 54:31
Ken Webb, QCC 700, K-1, 54:45
Richard Rotnem, Aquila, K-1, 56:40
Dzintra Liepkalns, C1, 1:01

August 11th
Ted Van Dusen, Mohawk racing K-1 44:33
Herve Garant, Ranger, Racing K-1 45:25
Jamie Doucett -Don Kelly, Pro C-2, 47:13
Mark Jacobson, Looksha II K-1, 47:34
Wes Denering, SRS Sirius Racing K-1, 48:02

August 4th
Bill Baker & Pam Browning, ICF K2, 40:04
Ken Cooper, ICF K1 Stilletto, 41:25
Ted VanDusen, ICF K1 Mohawk
Graham Rockett, ICF K1 Cleaver X, 41:50
Andrew Binks, Fenn Surfski, 46:05
Stan Kissel, C1, 46:25
Rob Flanagan, Sea Kayk Glider, 47:49
Wes Denering, ICF K1 Sirius, 48:14
Steve & Seth Miller, C2
Dick Ulbrich, C1, 48:20
Paul Cordella, CD Sea Kayak, 51:15
Paul Mertzluff, CD Caribou
Aims Cooney, C1, 55:19
Rich Rotnem, Sea Kayak, 55:20
Dzintra Liepkalns, C1, 1:08
Short Course
Barry MacPhail, High Kneel C1, 33:18

August 8th (Training-no times recorded)
Bill Baker & Pam Browning, ICF K2 Cobra
Dave VanDorpe, ICF K1 Kirton
Jack Sanderson, Sea Kayak Auk

August 1, 2004
Bill Baker & Pam Browning, ICF K2 Foxbat, 44:00
Dave VanDorpe, ICF K1 Kirton, 44:30
Ted Van Dusen, ICF K1 Mohawk, 49:50
Richard Rotnem, Aquila Sea Kayak
Dzintra Liepkalns, Rowing Shell

July 28, 2004
Ken Cooper,Stiletto-X, Racing K-1, 39:45
Graham Rockett - Cleaver-X - ICF K-1 - 41:55
Mark Jacobson, Racing K-1, Simon River Sports Volcan, 43:45
Ted VanDusen, VanDusen-Mohawk, Racing K-1, 45:00
Jamie Doucette /Dan Rabinkin - Pro C-2 - 45:45
Herve Garant, Racing K-1, SRS Laser, 46:00
Dick Ulbrich, C-1, 48:10
Seth and Steve Miller - C-2 - 48:15
Aims Coney, C-1, 54:50

Dick Rotnem, Sea Kayak, Aquila- 55:25

July 21, 2004 ( please send e-mail if you remember your times or have some names that were missed)
Bill Baker & Pam Browning, ICF K2 Cobra, 39 minutes
Graham Rockett, ICF K1
Ken Cooper, ICF K1
Ted VanDusen, ICF K1 Mohawk
Stan Kissel, C1
Andrew Binks, Fenn Mako
Dan Rabinkin & Partner, C2
Rob Flanagan, Seda Glider
Dick Ulbrich, C1
Macphail, Barryl, High Kneel C1, 33:30 (short course)
Jack Sanderson, ICF K1 Delphine
Steve Miller, Wenonah Advantage, 52:05

Aims Cooney, C1, 52:10
Paul Cordella, Sea Kayak Caribou
Dick Rotnem, Sea Kayak Aquilla
Terry Meyers, Rowboat
Dzintra Liepkalns, C1
Christa Flanagan (short course)

July 14, 2004
Ted Van Dusen, VanDusen-Mohawk, Racing K-1, 43:15
Stan Kissel, C-1, 46:10
Jack Sanderson, Auk Sea Kayak, 46:22
Jamie Doucette, Don Kelley, C-2, 46:30
Rob Flanagan, K-1, Glider, 46:32
Wes Denering, Dan Rabinkin, Racing C-2, 46:45
Larry Bravo, C-1, 48:45
Aims Coney, JJ Cote, C-2, 48:50
Seth Miller, Steve Miller, C-2, 49:16
Paul Cordella, Caribou, K-1, 51:20
Dave Jacques, Hannah Lauterback, Meghan McLean, Liz Cope, Patrick Pierce, Larry Smith,
Bryce Morris, Nat Jacques, Mark Jacobson, Daniel Jacobson, Finn Jacobson
Simon River Sports Rabasca, C-11, 51:50
Richard Rotnem, K-1, Aquilla, 56:00
Terry Meyers, ? C-2, 58:50

July 7, 2004
Ken Cooper,Stiletto-X, Racing K-1, 39:50
Bill Baker, VanDusen Mohawk K1, 40:15
Graham Rockett - Cleaver-X - ICF K-1 - 41:50
Ted Van Dusen, VanDusen-Mohawk, Racing K-1, 43:10
Jamie Doucette /Don Kelly - Pro C-2 - 45:45
Mark Jacobson, K-1, Epic 18, 45:46
Jack Sanderson, Auk Sea Kayak, 45:47
Wes Denering, K-1, Epic 18, 46:30
Dick Ulbrich, C-1, 47:30
Seth and Steve Miller - C-2 - 47:35
C-1, 50:05
Aims Coney, Terry Myers C-2 - 50:20
Paul Cordella -Caribou - 50:50
Dick Rotnem - Sea Kayak - 54:40

June 30
4.95 miles
Ken Cooper, Jack Sanderson - Foxbat - ICF K-2 - 39:00
Bill Baker, VanDusen Mohawk K1, 40:37
Mark Jacobson, Racing K-1, Hawaiian Island Creations, 44:05
Ted VanDusen, VanDusen-Mohawk, Racing K-1, 45:50
Stan Kissel, C-1, 46:56
Ralph Abele, Epic 18, K-1, 47:55
Mike Morris, Epic 18, K-1, 48:05
Barry MacPhail / Renn Crichlow - Jensen- Race C-2 - 48:30
Wes Denering / Dan Rabinkin C-2 - 48:40
Bill Starz, Manta K-1, 48:50
Don Kelly, Olivia White, C-2, 51:21
Seth and Steve Miller - C-2 - 52:54
Aims Coney - C-1 - 52:54
Jen Klafin, Epic 16, 54:14
Tom Haley, Surge, 56:25
Terry Myers - C-1 - 1:05:00
Linda Scherer, Cheasapeak Light Craft, 1:07:00

June 27
4.95 miles

Bill Baker, VanDusen Mohawk K1, 41:30
Pam Browning/Mike Ripple, C2, 47.24
Ellen Stewart, CD Speedster Ski, 53:21
Mark DelTorchio, Isthmus Ski, 53:22

June 23rd
4.95 miles

1.   Jack Sanderson /Ken Cooper - Foxbat - ICF K-2 - 39:30
2.   Bill Baker /Ted Van Dusen - Cobra - ICF K-2 - 39:45
3.   Graham Rockett - Cleaver-X - ICF K-1 - 42:40
4.   Jamie Doucette /Don Kelly - Pro C-2 - 46:45
5.   Pam Browning - Javilin - ICF K-1 - 48:13
6.   Seth and Steve Miller - C-2 - 49:28
7.   Wes Denering / Barry MacPhail - C-2 - 49:45
8.   Dan Rabinkin / Sarah Clark - C-2, 50:40 ?
9.   Aims Coney /partner - C-2 - 51:46
10. Paul Cordella - Sea Kayak - 51:52
11. Dick Rotnem - Sea Kayak - 54:50
12. Terry Myers - C-1 - 64:00

June 20th
4.95 miles

1 Jack Sanderson - Auk, Touring, 46:58
2. Ellen Stuart - CD Speedster Ski, 51:52
3. Mark DelTorchio -Sea Kayak, 51:54
4. Rich Rotnem - Sea Kayak - 54:40

June 15, 2004
4.95 Miles

Bill Baker, Nello Mosquito, Racing K-1, 40:32
Ken Cooper, Stiletto-X, Racing K-1, 40:33
Mark Jacobson, Racing K-1, Simon River Sports Volcan, 43:00
Ted Van Dusen, VanDusen-Mohawk, Racing K-1, 44:10
Jamie Doucette, Wes Denering, Racing C-2, 46:25
Ralph Abele, Epic 18, K-1, 47:00
John Casale, C-1, 47:01
Dick Ulbrich, C-1, 47:21

Rob Flanagan, SRS Dart, K-1, 49:15
Dan Rabinkin & Sarah Clark C-2, 50:10
Paul Cordella, CD Caribou, Sea Kayak, 52:30
Aims Coney, Terry Myers, C-2, 52:37
Richard Rotnem, Aquila, K-1, 55:40
Steve Miller, MR Carbonlite Slipper, C-1, 56:56

Sudbury River Race June 13th results (about 6 miles)

1st Ken Cooper, Stiletto K1, 44:19
2nd Kirk Olsen, Surfski, 45:42
3rd David Moore, Surfski, 51:35
4th Jack Sanderson, Auk Sea Kayak, 51:37
5th Priscilla Reinhertsen & Jane Sebring, C2, 51:56
6th Gus Sebring, C1, 52:21
7th Mike Ripple & Jen Higgins, C2, 53:07
8th Ted VanDusen & David Witherbee, C2, 53:59
9th Aims Coney, C1, 56:13
10th Paul Cordella, CD Caribou Sea Kayak, 56:42
11th Al Pierce, Surge Sea Kayak, 56:50
12th Ed Halpin & Terje Reinhertsen, C2, 57:28
13th Peter Becket, C1, 57:30
14th Dick Rotnem, Aquila Sea Kayak, 60:30
15th Michelle Bociek, Solander Sea Kayak, 61:28
16th Terry Meyers, C1, 72:14

Short course (about 2 miles)

1st Todd & Nick Seeber, Double Rec Kayak, 17:02
2nd Linda & Bridget Menkis, Double Rec Kayak, 18:37
3rd Johathan Menkis, Single Rec Kayak, 28

June 10, 2004
4.95 mile
s
1. Ken Cooper - Stiletto-x - Race K-1 - 41:30
2. Graham Rockett - Cleaver-X - Race K-1 - 45:00
3. Ted Van Dusen - Van Dusen Mohawk - Race - 45:20
4. Barry MacPhail / Renn Crichlow - Jensen- Race C-2 - 46:20
5. Jack Sanderson - Laser - Race K-1 - 46:40
6. Dick Ulbrich - Race C-1 - 48:20
7. Mike Morris - Sea Kayak - 50:15
8. Wes DeNering - Sea Kayak - 51:15
9. Paul Cordella - Sea Kayak - 52:10
10. "Juice Guys" - C-2 - 52:40
11. Aims Coney - C-1 - 53:15
12. Steve and Seth Miller - C-2 - 53:55
13. Rich Rotnem - Sea Kayak - 54:40

June 6, 2004
4.95 mile
s
Bill Baker, Van Dusen Mohawk K1, 41:00
Roger Lundskog, Westside EFT, 47:00
Pam Browning, SRS Delphine K1, 47:01
Ellen Stewart, CD Speedster Ski, 51:40
Mark DelTorchio, Isthmus Ski, 51:46
Richard Rotnem, Aquila Sea Kayak, 54:35

May 30 , 2004
4.95 miles

Roger Lundskog
Mark DelTorchio, Isthmus Ski

June 2 , 2004
4.95 Miles

Ken Cooper, Stiletto-X, Racing K-1, 40:55
Mark Jacobson, Racing K-1, Simon River Sports Volcan, 43:15
Ted Van Dusen, Van Dusen-Mohawk, Racing K-1, 45:03
Jack Sanderson, Auk Sea Kayak, 45:44
Rob Flanagan, SRS Dart, K-1, 47:37
Barry MacPhail - Jamie Doucette, Jensen 17, C-2, 48:46
Aims Coney, C-1, 52:09
Paul Cordella, CD Caribou, Sea Kayak, 52:14
Rob Bradlee, Phoenix Downriver Kayak, 58:18
Terry Meyers, C-1, 1:07:00

May 26, 2004
4.95 Miles

Mark Jacobson, Racing K-1, Simon River Sports Volcan, 43:40
Ted Van Dusen, VanDusen-Mohawk, Racing K-1, 44:36
Wes DeNering - Jamie Doucette, Racing C-2, 46:59
Dick Ulbrich, Racing C-1, 48:11
Aims Coney - Terry Meyers, C-2, 51:29
Steve Miller - Seth Miller, Racing C-2, 51:36
Paul Cordella, CD Caribou, Sea Kayak, 52:35
Richard Rotnem, Sea Kayak, VCP Aquila kayak, 56:15
Tom Lemot, Hauthaway boat

May 23, 2004
4.95 Miles

Jack Sanderson, Auk Sea Kayak, 46:09
Roger Lungskog, EFT, 46:10
Mike Ripple & Pam Browning, C2, 47:59
Aims Cooney, C1, 52:00
Ellen Stewart, CD Speedster Ski, 52:20
Richard Rotnem, Epic 18 Sea Kayak, 53:17

May 19, 2004
4.95 Miles

Ken Cooper, Knysna Stiletto-X, Racing K-1, 41:45
Mark Jacobson, Racing K-1, Simon River Sports Volcan, 43:50 **Started 40 minutes later
Ted Van Dusen, VanDusen-Mohawk, Racing K-1, 44:40
Jack Sanderson, Simon River Laser, Racing K-1, 45:30
Wes DeNering - Jamie Doucette, Racing C-2, 45:50
Stan Kissel, Racing C-1, 46:40
Steve Miller - Seth Miller, Racing C-2, 52:10
Paul Cordella, CD Caribou, Sea Kayak, 52:35
Townsend Barker, Calypso, Sea Kayak, 53:05
Richard Rotnem, Sea Kayak, VCP Aquila kayak, 54:00
Dan Rabinkin - Sarah Clark, Plastic WW Canoe, 61:00

May 16, 2004
4.95 Miles

Mark Jacobson, Racing K-1, Hawaiian Island Creations, 43:00
Roger Lundskog  Westside EFT  47:11
Bill Baker, Racing K-1, Tiger 49:22
Pam Browning  K-1 Surge  52:45
Paul Cordella, K-1, CD Caribou, 53:25
Richard Rotnem, K-1, Aquila, 54:43

May 9, 2004
4.95 Miles

Jeff Parker  Westside Thunderbolt  43:50
Maury Eldridge  Necky Sea Kayak  44:08
Ted Van Dusen  Mohawk K1  44:50
Roger Lundskog  Westside EFT  46:10
Jack Sanderson  Auk Sea Kayak  46:18
Pam Browning  Westside Excel  49:03
Ellen Stewart  CD Speedster Surfski 54:30
Richard Rotnem  Aquila Sea Kayak  57:01

May 5, 2004
4.95 Miles

46:29 Ted Van Dusen K-1 Racing
46:29 Jack Sanderson K-1 Racing
48:20 Barry MacPhail Wes DeNering C-2 Racing
48:30 Dick Ulbrich C-1 Racing
50:00 Sarah Clark Dan Rabinkin C-2 Racing
50:30 Paul Cordella K-1
55:00 Terry Myers, Aims Coney C-2 Racing
56:10 Richard Rotnem K-1

Mystic River Race May 2

April 28, 2004
4.95 Miles

Bill Baker, Racing K-1, Tiger 40:44
Mark Jacobson, Racing K-1, Hawaiian Island Creations, 42:40
Ken Cooper, Racing K-1, Knysna Stiletto-X, 42:50
Ted Van Dusen, Racing K-1, Mohawk, 46:25
Jack Sanderson, K-1, Razorbill Auk 46:35
Dan Rabinkin & Sarah Clark C-2, 49:01
Wes Denering & Olivia White, C-2, 51:02
Paul Mertzlufft, K-1, Caribou, 51:45
Aims Coney, C-1, 54:15
Paul Cordella, K-1, CD Caribou, 55:05
Townsend Barker, K-1, Calypso, 55:28
Richard Rotnem, K-1, Aquila, 56:12

S. Smith, K-1, CD ?, 60:02
Brenda Smith, Andromeda, K-1, 1:02:04
Terry Myers & JJ Cote, C-2 1:02:47
Anne Barker, K-1, Skeena, 54:00 (3.3 mile Course)

Results
April 21, 2004
4.95 Miles

Ken Cooper, Racing K-1, SRS Laser, 42:55
Jeff Parker, Racing K-1, Thunderbolt, 43:30
Ted Van Dusen, Racing K-1, Mohawk, 46:00
Mark Jacobson, Racing K-1, Hawaiian Island Creations, 46:00
Jack Sanderson, K-1, Razorbill Auk 46:30
Dick Ulbrich, Racing C-1, 48:51
Wes Denering & Jamie Doucette, C-2, 49:51
John Leonard, Surf Ski, Futura II, 49:33
Olivia White, K-1, CD Extreme, 49:55
Dan Rabinkin & Sarah Clark C-2, 50:05
Donald Kelly & Dan Smith, C-2, 50:20
Barry Macphail & Gus Lindsay, C-2, 51:36
Aims Coney & Terry Myers C-2 52:55
Paul Cordella, K-1, CD Caribou, 1:04:00*
Tom Casey, K-1, Greenlander, 1:04:15*
Richard Rotnem, K-1, Aquila, 1:04:25*
* Rescue Team

April 18, 2004
4.95 Miles

Mark Jacobson, Racing K-1, Hawaiian Island Creations, 44:20
Mike Tracy, Surf Ski, CD Speedster, 45:22
Dave VanDorpe, Racing K-1, Kirton, 46:47
Jack Sanderson, K-1, Razorbill Auk, 47:35
Roger Lundskog, Surfski, 47:55
Ted Van Dusen, Racing K-1, Mohawk, 48:51
Pam Browning, kayak, 48:52
John Leonard, Surf Ski, Futura II, 51:22
Paul Cordella, K-1, CD Caribou, 56:44
Ellen Stewart, Surf Ski, CD Speedster, 57:03
Tom Casey, K-1, Greenlander, 57:11
Townsend Barker, K-1, Calypso, 57:17
Richard Rotnem, K-1, Aquila, 59:00
Anne Barker, K-1, Skeena, 54:00 (Short Course)

April 14, 2004
4.95 miles

Ken Cooper K-1 43:40
Ralph Abele K-1 47:14
Ted Van Dusen K-1 47:44
Jack Sanderson K-1 47:54
Andrew Binks K-1 52:05
Aims Coney & Terry Myers C-2 52:35
Donald Kelly & Olivia White C-2 52:40
Alice K-1 57:47
Paul Cordella K-1 57:47*
Dan Rabinkin & Sarah Clark (flipped) C-2 58:05
Richard Rotnem K-1 58:07*
* they deducted 2:09 for stopping to assist Dan and Sarah

April 11, 2004
4.95 miles

Mike McNulty, Necky Phantom, 43:15
Ken Cooper, SRS Laser K1, 43:25
Mike Tracy, VentureSport FX Ski, 46:30
Lia Rousset, VanDusen Mohawk K1, 46:30
Ed Duggan, Futura C4 Surfski, 46:50
Tom Kerr, Mako Pro Surfki, 47:10
Ted VanDusen, VanDusen Mohawk K1, ?
Pam Browning, Westside Excel, 48:29
Jack Sanderson, Guillemot Auk SK, 48:30
Dan Rabinken & Sarah Clark, C2, 51:30
Rich Rotnem, Aquila Sea Kayak, 57:26
Andy Milne, Downriver Kayak, 58:00
Ellen Stewart, CD Speedster Ski, 59:16
Dave VanDorpe, K1, late start

April 7, 2004
4.95 miles

Ken Cooper, SRS Laser K1, 45:20
Mark Jacobson, Hawaiian Island Creations K-1, 47:30
Ralph Abele, Epic 18, K-1, 47:45
Jack Sanderson, Razorbill Auk Sea Kayak, 48:33
Wes Denering & Olivia White, Comp Cruiser, C-2, 49:50
Jamie Doucette & Barry Macphail, Rec C-2, 49:53
Rob Flanagan, Seda Glider, K-1, 51:05
Ian Bowker & Bill Kuklinski, C2 Cruiser, 51:52
Dan Rabinkin & Sarah Clark, Cruiser C2, 52:12
Aims Coney, C-1, 55:55
Richard Rotnem, Valley Aquilla, K-1 58:30
Terry Meyers, C-1
Brenda Smith, Andromeda, K-1, 1:05:30

April 4, 2004
4.95 Miles

Bill Baker, Nelo Mosquito K1, 43:30
Ken Cooper, SRS Laser K1, 44:10
Ed Duggan, Futura C4 Surfski, 48:20
Mike Tracy, VentureSports FX Surfski, 48:21
Ted VanDusen, VanDusen Mohawk K1, 49:10
Pam Browning, Westside Excel, 49:12
Jack Sanderson, Razorbill Auk Sea Kayak, 49:35
Neil Shaw, Westside Wave Ultra, 51:40
Ian Bowker & Bill Kuklinski, C2 Cruiser, 52
Tom Casey, Greenlander Sea Kayak, 57:30
Paul Cordella, CD Caribou Sea Kayak, 58
Richard Rotnem, Aquila Sea Kayak, ?

March 28, 2004
4.95 Miles

Bill Baker, VanDusen Mohawk K1, 43:05
Dean McNeil, Plastex K1, 44:25
Ken Cooper, SRS Laser K1, 47:35
Ed Duggan, Futura C4 Surfski, 48
Mike Tracy, AdventureSports FX Surfski, 48:55
Neil Shaw, Westside Wave Ultra, 51:02
Jack Sanderson, Razorbilled Auk Sea Kayak, 51:06
Pam Browning, Westside Seafarer Sea Kayak, 51:52
John Leonard, Futura II Surfski, 52:18
Dan Rabinkin & Sarah Clark, Cruiser C2, 53:05
Ian Bowrer & Bill Kuklinski, Cruiser C2, 54:10
Chick Dowd, Westside Excel, 56:50
Paul Cordella, Current Designs Sea Kayak, 59:40
Tom Casey, Greenlander Sea Kayak, 59:55
Richard Rotnem, Aquila Sea Kayak, DNF

March 14, 2004
4.95 Miles

Ken Cooper, 47:20, Thunderbolt
Ed Duggan, 48 minutes, Futura Inferno surfski
Pam Browning/Mike Ripple, 50 minutes, V1A C2
Jack Sanderson, 52 minutes, Razorbill Auk sea kayak
Dan Rabinkin/Sarah Clark, 52:10, Cruiser C2
Tom Kerr, 52:20, Mako Pro surfski
Paul Mertzlufft, 52.53, Caribou sea kayak
John Leonard, 54.18, Futura II surfski
Tom Casey, 1 hour, Greenland sea kayak
Richard Rotnem, 62:06, Aquilla sea kayak
Carol Culbertson, 64 minutes, C1


©2017 Charles River Canoe & Kayak
2401 Commonwealth Avenue; Newton, Massachusetts 02466; (617) 965-5110
paddling store - rentals - paddling school - trips & tours - group outings - for kids - rowing - contact - resources